Miroslav Matušínský

Jméno ve světle

Island, Snæfellsnes a jižní pobřeží

Take a look at a short film from autumn trip to Iceland in 2023.

Nejvhodnějším obdobím na návštěvu je období září a začátek října, ceny a rušnost turismu klesají, Island nabírá zlatavé barvy, vrcholky hor bílou pokrývku. Pro cestu lze využít obytný automobil s nezávislým topením za zlomek ceny.“

Při mé druhé cestě na Island, kdy jsem se na tento severský ostrov vrátil po šesti letech, jsem prožil nezapomenutelný týden, přičemž hlavní část mého putování se odehrála na malebném poloostrově Snæfellsnes. Zmínil bych bývalou velrybářskou vesnici Grundarfjörður s impozantní horou Kirkjufell a okouzlujícími vodopády, vulkanické pobřeží s městy Olafsvik a Hellissandur, pláž Skarðsvík Beach, a výstup na krater Saxhóll Crater.

Cesta pak pokračovala na jih, kde dominuje majestátní ledovec Snæfellsjökull, který vytvářel fascinující hru barev s mraky, deštěm a podzimní krajinou. Navštívil jsem skalní útvar Londrangar a přenocoval v rybářské vesnici Arnarstapi, známé pro své útesy a skalní mosty.

Další etapa mého dobrodružství vedla po jižním pobřeží, kde jsem objevil ikonický černý kostelík Búdirkirkja a další impozantní místa, včetně Reykjanesbær s aktivní vulkanickou činností, jako je Grindavík a skalní útvary Reykjanest a Gunnuhver Hot Springs.

Poté, co jsem vyzvedl rodinu, jsme společně objevili nejkrásnější body jižního pobřeží: vodopády Seljalandsfoss a Gljufrabui, skalní bránu Dyrhólaey, černou pláž Reynisfjara s unikátními skalními útvary, a kaňon Fjaðrárgljúfur. Přespali jsme u ledovce Svínafellsjökull Glacier a navštívili ledovcové laguny Sólheimajökull, Jokulsarlon a Fjallsárlón.

Po noci strávené v kempu pod vodopádem Skógafoss jsme se vydali přímo na letiště, absolvujíc cestu zpět v rámci tří hodin. Tato cesta byla plná neuvěřitelných scenérií, dobrodružství a neopakovatelných zážitků, které zanechaly nezapomenutelný dojem.


Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

Přidejte odpověď

© 2024 Miroslav Matušínský

Portfolio Fotografa & Cestovatele MM